Mobilfri klub hver dag mellem kl. 14.30 og 16.00

24/11/2020

Fra 1. december ville vi i juniorklubben indføre nogle nye ”mobil/tablets rammer”.
Igennem det sidste stykke tid, har vi observeret et massivt mobilforbrug, hos en stor del af vores medlemmer, særligt 4. og 6. klasserne. De nye rammer, er et forsøg på, at aktivere nogle af disse børn/unge til, at fortage sig andet end at spille på deres mobiler og tablets.
Vi ved udmærket, at mobiltelefonen er det moderne legetøj, og at den fylder rigtig meget hos børn/unge. Vi forsøger, at inddrage mobiltelefonen i vores aktiviteter, når vi vurdere, at der er et pædagogiske grundlag for det. Samtidig ønsker vi også, at præsentere børnene/ de unge for et bredt udvalg af aktiviteter, men vi har svært ved at fange bestemte børn/ unges opmærksom, så længe mobiltelefonen er til rådighed. Til gengæld har vi fået mange positive tilbagemeldinger, fra børn/unge, som har været glade for den mobilfri onsdag, som vi har praktiseret de sidste par uger. Ligeledes har vi også observeret, at mobiltelefonens fravær har åbnet øjnene hos nogle af børnene/ de unge, som nu bevæger sig rundt i klubben og bruge nogle af de mange muligheder, som vi tilbyder.
Vi håber, at I ville bakke op om de nye tiltag, og at I ville tage en snak med jeres børn/ unge, hvis der er behov for det.  • Få bragt nyheder direkte til din mail

    Indtast din mail:


    Tilmelder du dig denne service, vil du automatisk modtag en mail, så snart der sker noget nyt her på siden.